Widok zawartości stron
Widok zawartości stron
Widok zawartości stron
Widok zawartości stron
Widok zawartości stron
Opis obszaru badawczego
Dziedzictwo (Heritage) jest wyjątkowym pojęciem, którego zakres semantyczny stale poszerza się. Jako kategoria opisu rzeczywistości kulturowej odwołuje się ono do pojęć stosowanych wcześniej przez wiele nauk. W tym sensie intrygujące relacje wiążą dziedzictwo z zabytkiem i dobrami kultury, tradycją, historią, pamięcią społeczną i miejscami pamięci czy – jeszcze szerzej – z kulturą. Dziedzictwo wyrasta z tych pojęć, ale równocześnie zbliża nauki, które stawiają pytania o obecność „przeszłości w teraźniejszości” oraz o strategie jej waloryzacji, negocjacji, użycia bądź sprzeciwu, intencjonalnego zapominania i odzyskiwania. Lokalny, narodowy, regionalny i globalny wymiar dziedzictwa, zależności od procesów zachodzących we współczesnym świecie oraz głębokie zakorzenienie w przeszłości tworzą sieć powiązań, które proponujemy poddać badaniu z różnych perspektyw. Tak rodzi się interdyscyplinarna synergia, z której czerpie POB Heritage, będący platformą współpracy dla reprezentantów wielu nauk humanistycznych i społecznych. Zakres POB Heritage obejmuje przede wszystkim następujące dyscypliny naukowe i pola badawcze: antropologia; archeologia; ekonomia i finanse; etnologia; filologie obcojęzyczne; filozofia; historia; historia sztuki; językoznawstwo; judaistyka; kognitywistyka; komparatystyka literacka; kulturoznawstwo; literaturoznawstwo; muzykologia; nauki o komunikacji społecznej i mediach; nauki o polityce i administracji; nauki o zarządzaniu i jakości; nauki prawne; ochrona dóbr kultury; polonistyka; przekład literacki; religioznawstwo; socjologia; wiedza o teatrze i filmoznawstwo.
Strategia 2020 - 2025
Ogłoszenia i komunikaty
Procedura powoływania recenzentów dla wniosków w konkursie MINIgranty POB Heritage (edycja I)
Drugie spotkanie informacyjne POB HERITAGE - 15 stycznia 2021 r.
Konkurs na MiniGranty POB Heritage oraz pierwsze spotkanie informacyjne POB HERITAGE
Zmiana członków Zespołu Sterującego POB Heritage- komunikat z dnia 9 lipca 2020 r.
Powołanie Zespołu Wykonawczego POB Heritage- komunikat z 6 lipca 2020 roku
Frequently Asked Questions
BAZA EKSPERTÓW
Czy eksperci oceniający wnioski w konkursach POB Heritage będą zatrudniani/zapraszani wyłącznie spoza UJ, czy także z UJ?
Przyjęliśmy ogólną zasadę, że w przypadku konkursów, w których kwota finansowania jest mniejsza, będziemy starali się w miarę możliwości angażować ekspertów z uczelni albo mieszanych (z UJ i spoza UJ).
W przypadku konkursów z budżetem powyżej 20 000 PLN przyjmujemy zasadę powoływania ekspertów zewnętrznych. W przypadku platform badawczych (dofinansowanie do 100 000 PLN rocznie w celu zbudowania sieci międzynarodowej) będziemy zwracać się do ekspertów zagranicznych.
MINIGRANTY
Rozumiem, że w tych programach będą uwzględnione nie tylko takie obszary humanistyki, jak filologia, historia, filozofia, ale także np. antropologia audiowizualna, filmoznawstwo?
Oczywiście.
Na finansowanie mają szanse wszystkie projekty, których tematyka mieści się w którejś z domen badawczych wskazanych na s. 12-15 Strategii POB Heritage.
Czy w ramach konkursu na minigranty można starać się o finansowanie badań terenowych (wyjazdu agranicznego), skoro będzie ogłoszony osobny konkurs na dofinansowanie kwerend i wyjazdów)?
Badania terenowe jako badania wstępne mogą być uwzględnione w minigrancie, jeśli zostaną uzupełnione o inne czynności z nimi związane np. o transkrypcję wywiadów itd.
Przewidujemy ogłoszenie osobnych konkursów na wyjazdy badawcze. W ramach tego działania będą finansowane koszty wyjazdów na konferencje, krótkie pobyty studyjne oraz krótkie kwerendy lub badania terenowe. Zasady ramowe odpowiedniego regulaminu przygotowywane są przez Zespół Koordynacyjny.
Czy w minigrancie można sfinansować publikację tekstu w j. angielskim (czyli korektę/tłumaczenie rozumiane jako usługa zewnętrzna)?
Gdyby chodziło tylko o korektę i tłumaczenie, warto złożyć wniosek w konkursie na dofinansowanie korekt i tłumaczeń (odrębny konkurs, którego pierwszą edycję przewidujemy w styczniu).
Wynagrodzenia zewnętrzne, np. wsparcie informatyka czy innego specjalisty lub tłumaczenie wniosku grantowego, mogą byćnsfinansowane z minigrantu.
Konkurs na minigranty jest skierowany do pracowników UJ. Czy w takim razie w zespole pracującym nad projektem finansowanym w ramach minigrantów mogą znaleźć się osoby spoza UJ?
Tak.
We wzorze wniosku o minigrant jest pole "zakres przedmiotowy projektu" - jak Państwo to rozumieją? Jaka jest różnica między tym polem a polem "streszczenie projektu"?
Streszczenie projektu pozwala nam na szybką ocenę struktury projektu w momencie doboru składu komisji oceniającej wniosek. Może ono zostać też upublicznione na naszej stronie internetowej i w mediach społecznościowych po otrzymaniu przez Państwa finansowania.
Czy uwzględnienie w produktach projektu starań o grant obliguje wnioskodawców do złożenia wniosku grantowego na zakończenie prac nad minigrantem i rozliczenie tego w sprawozdaniu końcowym projektu?
Projekt przewidujący taką aplikację powinien określać, kiedy i w jakim konkursie wniosek zostanie złożony. Ocena wykonania projektu będzie dostosowana do harmonogramu wskazanego konkursu. Złożenie projektu grantowego nie oznacza oczywiście uzyskania finansowania.
Mamy nadzieję, że fundusze POB Heritage będą wspomagać proces pozyskiwania środków na badania, jednak nie uzależniamy rozliczenia minigrantu od sukcesu aplikacji.
Więcej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w pliku poniżej:
Konkursy
Otwarte konkursy:
Konkurs na tłumaczenia i proofreading w POB Heritage (edycja specjalna I) - nabór wniosków do 2 lipca 2021 r. lub do wyczerpania środków.
Konkurs na tłumaczenia i proofreading w POB Heritage – nabór ciągły (edycja I) - nabór wniosków do 2 lipca 2021 r. lub do wyczerpania środków.
Dofinansowanie publikacji monografii lub rozdziału w monografii w modelu OA – POB Heritage (edycja II) - nabór wniosków do 2 lipca 2021 r.
Dofinansowanie publikacji artykułu w modelu OA – POB Heritage edycja II - nabór wniosków w trybie ciągłym do 2 lipca 2021 lub do wyczerpania środków.
Konkursy zakończone:
Dofinansowanie czasopism w modelu otwartego dostępu OA (edycja II) - nabór wniosków zakończył się 7 lutego 2021 r.
Dofinansowanie czasopism w modelu otwartego dostępu OA (edycja I) - nabór wniosków zakończył się 15 stycznia 2021 r.
Minigranty badawcze w POB Heritage 2020 - nabór wniosków zakończył się 15 stycznia 2021 r., zobacz WYNIKI
Konkurs publikacji Open Access w ramach POB Heritage - nabór wniosków zakończył się 31 grudnia 2020 r.
Zespół Sterujący
Członkowie |
Zastępcy członków |
Jednostka |
Przewodniczący Zespołu: |
dr hab. Magdalena Siwiec, |
Wydział Polonistyki |
dr hab. Piotr Dobosz, prof. UJ |
prof. dr hab. Andrzej Dziadzio |
Wydział Prawa |
prof. dr hab. Krzysztof Loska |
dr hab. inż. Ewa Wszendybył-Skulska, prof. UJ |
Wydział Zarządzania |
dr hab. Jacek Nowak, prof. UJ |
prof. dr hab. Leszek Sosnowski |
Wydział Filozoficzny |
dr hab. Dorota Pietrzyk-Reeves, prof. UJ |
prof. dr hab. Zdzisław Mach |
Wydział Studiów Międzynarodowych |
prof. dr hab. Roman Sosnowski |
dr hab. Maria Jodłowiec |
Wydział Filologiczny |
dr hab. Sławomir Sprawski, |
prof. dr hab. Piotr Krasny |
Wydział Historyczny |
Koordynator
dr hab. Lech Trzcionkowski, prof. UJ - Wydział Filozoficzny
lech.trzcionkowski@uj.edu.pl