Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Cytometr spektralny

Cytometria spektralna

Przepływowa cytometria spektralna, nazywana także cytometrią widmową, to technika wysokoprzepustowa, która w swych założeniach opiera się o zasady cytometrii przepływowej, ale ma unikalne możliwości rejestracji sygnału optycznego w postaci charakterystyk widmowych widm fluorescencyjnych wszystkich występujących w próbce barwników fluorescencyjnych.

Możliwe to jest dzięki zastosowaniu odpowiednich detektorów Dzięki spektralnej cytometrii przepływowej widmo emisyjne każdej cząsteczki fluorescencyjnej jest rejestrowane przez zestaw kilku (6) detektorów w określonym zakresie długości fal. Widmo fluorescencyjne każdej cząsteczki można rozpoznać, zarejestrować jako sygnaturę widmową i wykorzystać jako odniesienie do analiz wielokolorowych.

Nasza pracownia wyposażona jest w cytometr spektralny ID7000 firmy Sony. Cytometr ten jest wyposażony w 4 lasery: 405, 488, 561 oraz 637 nm, oraz system detektorów fluorescencji w zakresach:

  • FL1 525/50
  • FL2 585/30
  • FL3 617/30
  • FL4 665/30
  • FL5 720/60
  • FL6 785/60

co umożliwia równoczesne przeprowadzenie analizy próbek wybarwionych kilkunastoma barwnikami fluorescencyjnymi jednocześnie.

Cytometr spektralny umożliwia analizę markerów powierzchniowych występujących na powierzchni komórek oraz mikropęcherzyków zewnątrzkomórkowych (z ang. Extracellular vesicles - EVs). Nasz zespół specjalizuje się w badaniach na EVs (egzosomy, ektosomy).

Nasz cytometr wyposażony jest w statyw na 24 probówki o wymiarach 12 x 75 mm (5 ml). Najmniejsze obiekty, które mogą być wykrywane w SSC mają średnicę 160 nm. Dodatkowym atutem naszego cytometru jest to, że możemy wykonać analizy z niewielkiej objętość próbki (ok. 100 ul) a szybkość pomiaru wynosi 40.000 zdarzeń na sekundę.

Obraz przedstawia przykładowe widma fluorescencyjne dla próbki egzosomów znakowanych przeciwciałem anty tetraspanina CD63 AF700

przykładowe widma fluorescencyjne

Zobacz galerię zdjęć