marzec 2021

Data: 31.03.2021
Czas rozpoczęcia: 18:30
Witryna internetowa wydarzenia: https://fb.me/e/1uOwWFItI
Plakat dekoracyjny informujący o wydarzeniu

Serdecznie zapraszamy na inaugurację nowego cyklu popularyzującego naukę „Punkt krytyczny”, powstającego w ramach POB FutureSoc przy współpracy Wydziału Filozoficznego UJ oraz Instytutu Psychologii UJ.

Punkt krytyczny to popularnonaukowy talk show, gdzie wykorzystujemy krytyczną perspektywę nauki, aby przyjrzeć się wybranemu problemowi, co do którego panują „zdroworozsądkowe” przekonania. Perspektywa krytyczna, poprzez mnożenie wątpliwości, może prowadzić do zmiany poglądów na daną sprawę: podobnie jak w fizyce, kiedy następuje zmiana układu fizycznego w stan o odmiennych właściwościach i gdy nie można rozróżnić obu stanów. Kwestionujemy zatem truizmy i za sprawą nauki demaskujemy popularne mity oraz przekonania.

Pierwszy odcinek odbędzie się pod skrzydłami cyklu "Science First" prowadzonego przez Instytut Psychologii UJ i Stowarzyszenie All In UJ. Tematem spotkania będą oblicza ekstremizmu - czym jest ekstremizm? Jakie postawy psychologia określa jako ekstremistyczne – jakie normy są punktem odniesienia? Czy ekstremizm to problem polityki religii? A w przypadku religii – jak na religijny fundamentalizm patrzy socjologia?

Gospodarze cyklu dr Samuel Nowak i Tomasz Pytko gościć będą dr Ewę Szumowską z Centre for Social Cognitive Studies Instytutu Psychologii UJ oraz dr hab. Katarzynę Zielińską prof. UJ z Instytutu Socjologii UJ, kierowniczkę Social (r)Evolutions Lab (SocRevLab) w POB FutureSoc.

Transmisja na żywo odbędzie się 31 marca o godz. 18:30 na Facebooku oraz Youtube.

Zachęcamy do dołączenia do wydarzenia na Facebooku: https://fb.me/e/1uOwWFItI