Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Logotyp Una Europa

Logotyp Uczelnia Badawcza Inicjatywa Doskonałości

 

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20230328

Spotkanie otwierające projekt flagowy Campus Living Lab

Data: 28.03.2023
Czas rozpoczęcia: 10:00
Miejsce: Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej
Organizator: Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ oraz Wydział Geografii i Geologii UJ
Witryna internetowa wydarzenia: https://calila.id.uj.edu.pl

28 marca 2023 odbędzie się spotkanie otwierające projekt flagowy „Campus Living Lab. Useful Research HUB”, który realizowany będzie na Uniwersytecie Jagiellońskim w latach 2023-2026. Projekt ten wdrażany jest przez Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej oraz Wydział Geografii i Geologii UJ. Jego celem jest zbudowanie uczelnianego living labu (CaLiLab) i wsparcie badaczy i badaczek chcących, we współpracy z otoczeniem uczelni, wykorzystywać w swojej pracy metodologię żywego laboratorium.  

Plakat z napisem projekt flagowy campus living lab, na zdjęciu kampus UJ

Spotkanie ma na celu przedstawienie założeń projektu, a także rozpoczęcie debaty na temat problemów, które w pierwszej kolejności znajdą się w kręgu działań prowadzonych w CaLiLab. W najbliższych miesiącach wyłonione zostaną pierwsze projekty pilotażowe, w ramach których zadania realizowane będą z wykorzystaniem metodologii living labu. 

Czym są living laby? 

Living laby to nowatorska, partycypacyjna forma współpracy między światem nauki i praktyki. „Żywe laboratoria” są środowiskiem do testowania i eksperymentowania, które wspiera współtworzenie i otwarte innowacje w modelu „poczwórnej helisy” (ang. Quadruple Helix Model). W praktyce oznacza to, że we współpracę nad nowymi rozwiązaniami zaangażowane jest społeczeństwo, władze publiczne, biznes oraz nauka. 

Żywe laboratoria a trzecia misja uniwersytetu 

Szczególnym rodzajem living labów są te organizowane na uniwersytetach i kampusach. Uczelniany living lab pozwala studentom i naukowcom stawić czoła wyzwaniom społecznym, zaangażować się we współpracę ze światem zewnętrznym, wzmacniać „trzecią misję” uniwersytetu, wspierać uczenie się oparte na badaniach naukowych i interdyscyplinarności programów edukacyjnych. Koncepcja living labów jest aktualnie testowana i wdrażana przez wiodące uniwersytety na całym świecie.