listopad 2021

20211125

„Punkt Krytyczny” 25.11 - Media antyspołecznościowe? Porozmawiajmy o władzy i chciwości

Data: 25.11.2021
Czas rozpoczęcia: 18:30
Miejsce: https://fb.me/e/2ZJO6hDxI

Serdecznie zapraszamy na listopadowy odcinek cyklu popularyzującego naukę „Punkt Krytyczny”, realizowanego w ramach POB FutureSoc przy współpracy Wydziału Filozoficznego UJ oraz Instytutu Psychologii UJ.

Lista grzechów social mediów wydłuża się od samego ich powstania, czyli blisko 20 lat. Zaczęło się m.in. od zjawisk psychologicznych jak FOMO, następnie pojawiły zarzuty o sprzyjanie populistom i autorytarnym rządom, wpływanie na wyniki wyborów i ustanawianie algorytmów polaryzujących społeczeństwa. Stały się także największą platformą reklamową.

Jednocześnie media społecznościowe stworzyły one zupełnie nowe zawody, umożliwiły organizowanie się.

Wreszcie – przykuły też uwagę różnych dyscyplin nauki. O social mediach w kontekście społecznym, politycznym i posthumanistycznym porozmawiamy z dr Malwiną Popiołek z Instytutu Kultury UJ, dr Eweliną Twardoch - Raś z Instytutu Sztuk Audiowizualnych UJ i dr Maciejem Turkiem z Instytutu Amerykanistyki UJ.

Rozjaśnimy Wam aktualny punkt zwrotny w sytuacji nowych mediów na świecie!

Transmisja na żywo odbędzie się 25 listopada o godz. 18:30 na Facebooku oraz Youtube.

Zachęcamy do dołączenia do wydarzenia na Facebooku: https://fb.me/e/2ZJO6hDxI

Partnerem odcinka jest Cafe Nauka - Naukowy fanpage Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tylko o nauce - nie tylko o tej z UJ.

#PunktKrytyczny bo krytyczna perspektywa, poprzez mnożenie wątpliwości, może prowadzić do zmiany poglądów na daną sprawę: podobnie jak w fizyce, kiedy następuje zmiana układu fizycznego w stan o odmiennych właściwościach i gdy nie można rozróżnić obu stanów. Kwestionujemy zatem truizmy i za sprawą nauki demaskujemy popularne mity oraz przekonania.

Cykl powstaje w ramach Inicjatywy Doskonałości Uczelni Badawczej na UJ w Priorytetowym Obszarze Badawczym “Society of the Future”.