Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Logotyp Una Europa

Logotyp Uczelnia Badawcza Inicjatywa Doskonałości

 

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20210607

Wykład "A Vindication of the Rights of Robots" - 7.06

Data: 07.06.2021
Czas rozpoczęcia: 19:00
Organizator: Future Law Lab i Centrum Kopernika
Witryna internetowa: https://fb.me/e/3IwhjhrNb

​Future Law Lab i Centrum Kopernika zapraszają na wykład prof. Davida Gunkela pt. “W obronie praw robotów” (A Vindication of the Rights of Robots). Wykład odbędzie się online 7 czerwca o 19:00, w języku angielskim.

Bez względu na to, czy nam się to podoba, żyjemy w czasach inwazji robotów. Maszyny są dzisiaj wszędzie i robią wszystko.

Gdy różnorodne urządzenia zajmują coraz istotniejszą pozycję we współczesnej kulturze – nie tylko jako narzędzia ludzkich działań, ale też jako interaktywne, autonomiczne “podmioty” społeczne – powinniśmy zadać sobie kilka dość interesujących lecz trudnych pytań.

  • W jakich okolicznościach robot, algorytm lub system SI mógłby ponosić odpowiedzialność za podejmowane przez siebie decyzje lub działania? 
  • Kiedy, jeśli w ogóle, miałoby sens zdanie: “To wina robota”? 
  • Kiedy natomiast robot, sztuczna inteligencja lub inne interaktywne społecznie urządzenie zasługiwałoby w jakimś stopniu na szacunek lub przyznanie mu pewnej pozycji społecznej? 
  • Kiedy nie byłoby już uważane za nonsens dociekanie na temat praw robotów – pytanie, czy roboty mogą i powinny mieć prawa?

O ile kwestii odpowiedzialności maszyn poświęcono już wiele uwagi, drugie zagadnienie – kwestia praw robotów – jest ewidentnie pomijane lub co najmniej marginalizowane.

Profesor Gunkel przedstawi w swoim wykładzie nieoczywiste argumenty za poważnym rozważeniem pytania, które uchodziło dotąd za nie do pomyślenia: czy robotom i innym tworzonym przez nas artefaktom technologicznym należą się moralne i prawne względy?

David J. Gunkel jest nagradzanym wykładowcą i badaczem specjalizującym się w filozofii technologii, a zwłaszcza etyce nowych technologii. Opublikował ponad 85 artykułów naukowych i 13 książek, w tym Thinking Otherwise: Philosophy, Communication, Technology (Purdue University Press 2007), The Machine Question: Critical Perspectives on AI, Robots, and Ethics (MIT Press 2012), Of Remixology: Ethics and Aesthetics After Remix (MIT Press 2016), Robot Rights (MIT Press 2018), and How to Survive a Robot Invasion (Routledge 2020). Zajmuje obecnie stanowisko Distinguished Teaching Professor na Wydziale Komunikacji Uniwersytetu Północnego Illinois (USA). Więcej informacji: http://gunkelweb.com

Link do wydarzenia