Seminaria Planetary Lab

Zapraszamy Państwa do udziału w otwartych seminariach Planetary Lab, które odbywać się będą od kwietnia 2021 r. w każdy ostatni czwartek miesiąca o godzinie 18:30 w zespole MS TEAMS Planetary Lab Seminars. Na każdym seminarium prezentowany jest ok. 45 minutowy wykład związany z działalnością Planetary Labu, po którym następuje krótka dyskusja.

Planetary Lab to międzywydziałowy program badań planetarnych, które realizuje swoje zadania w ramach POB Anthropocene i POB DigiWorld. Obecnie w Planetary Lab działa ok. 30 naukowców reprezentujących 3 wydziały: Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, Wydział Geografii i Geologii oraz Wydział Prawa i Administracji. Planetary Lab składa się z 4 wzajemnie uzupełniających się grup badawczych: ELF LAB, MARS LAB, SPACE LAW LAB i SUN LAB. Więcej na temat działalności Planetary Lab znajdą Państwo na stronie: mars.uj.edu.pl

Osoby mające konto pocztowe w domenie „uj.edu.pl” chcące uczestniczyć w seminarium mogą dołączyć do zespołu przy pomocy kodu dostępu: iz8s3bj
W tym celu należy w aplikacji Microsoft Teams wybrać zakładkę “Zespoły” a następnie “Wszystkie zespoły” -> “Dołącz do zespołu lub utwórz nowy” -> “Dołącz do zespołu wpisując kod” i podać powyższy kod dostępu.
W razie problemów z dołączeniem do zespołu, prosimy o kontakt pod adresem: mars@uj.edu.pl
Osoby nieposiadające konta pocztowego w domenie „uj.edu.pl” chcące dołączyć do zespołu są proszone o wysłanie wiadomości na adres: mars@uj.edu.pl

Harmonogram seminariów

29.04.2021 r.

Tytuł: Badanie procesów eolicznych kluczem do eksploracji Marsa
Prelegent: dr Joanna Kozakiewicz (MARS LAB)
[Lecture In Polish]

Abstrakt: Mars jest pustynną planetą. Od miliardów lat jego powierzchnia jest kształtowana przez procesy eoliczne, związane z transportowaniem przez wiatr cząsteczek pyłu, piasku i żwiru. Procesy te są odpowiedzialne za pojawianie się co kilka lat globalnych burz pyłowych, za powstawanie form akumulacyjnych na powierzchni planety, takich jak kilkuset metrowej wysokości wydmy, jak również za erozję powierzchni w wyniku jej szlifowania niesionymi przez wiatr cząsteczkami. Zrozumienie tych procesów jest kluczowe dla prowadzenia skutecznej eksploracji Marsa, dotyczy to m.in. kwestii mobilności łazików i dronów, kartowania powierzchni czy przewidywania pogody marsjańskiej.

27.05.2021 r.

Title: Study of a Terrestrial Gamma-ray Flash Associated With an Elve Using Extremely Low Frequency Electromagnetic Waves
Prelegent: dr Volodymyr Marchenko (ELF LAB)
[Lecture in English]

Abstract: A short introduction to the considered Extremely Low Frequency (ELF) electromagnetic waves' studies will be presented, to follow with an example of the performed research of a Terrestrial Gamma‐ray Flash (TGF). Such a phenomenon associated with an Elve in the Earth ionosphere was reported by the Atmosphere‐Space Interactions Monitor (ASIM) at the International Space Station.

24.06.2021 r.

Tytuł: Czy zasoby naturalne Kosmosu tkwią w próżni prawnej? Główne problemy prawne dotyczące space mining
Prelegent: prof. dr hab. Roman Kwiecień oraz dr Agata Cebera i mgr Jakub Firlus (SPACE LAW LAB)
[Lecture in Polish]

Abstrakt: Umowa regulująca działalność państw na Księżycu i innych ciałach niebieskich z 1979 r. określa Księżyc, inne ciała niebieskie i ich zasoby naturalne jako "wspólne dziedzictwo ludzkości". Umową związało się jednak zaledwie 18 państw. Równocześnie zauważalna jest w ostatnich latach aktywność legislacyjna państw dotycząca ich działalności w przestrzeni kosmicznej. Wobec pluralizmu stanowisk prawnych państw w tym przedmiocie trudno mówić o regulacji statusu prawnego zasobów naturalnych Kosmosu i ich eksploatacji, zwłaszcza w celach komercyjnych, przez zwyczajowe prawo międzynarodowe. Nasuwa się wobec tego pytanie czy te zasoby, w związku z brakiem ich wyraźnej regulacji prawnej wiążącej wszystkich członków społeczności międzynarodowej, to res nullius podlegająca zawłaszczeniu? Celem wykładu jest prezentacja głównych problemów prawnych związanych ze space mining i ich możliwych rozwiązań.

Seminarium Zielona Chemia w UJCM

Anthropocene_kafel300x230eng

UJ Particle Physics Phenomenology and Experiments Seminar, Monday June 12th

Anthropocene_LABS
Naukowcy pochyleni nad stołem laboratoryjnym

III Ogólnopolskie Seminarium Marsjańskie

POB Anthropocene - Talent Management. Młodzi naukowcy pochyleni nad stołem laboratoryjnym.

Spotkanie informacyjne - Talent Management w POB Anthropocene