Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Logotyp Una Europa

Logotyp Uczelnia Badawcza Inicjatywa Doskonałości

 

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

listopad 2020

20201113
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Warsztaty: Praca naukowa i opieka. Jak POB Society of the Future może w czasie pandemii wyrównywać nierówne szanse rodziców uprawiających naukę?

Data: 13.11.2020
Czas rozpoczęcia: 14:15
Miejsce: Online (Microsoft Teams)
Organizator: SocRevLab, POB FutureSoc

Organizowane z inicjatywy SocRevLab w ramach seminarium POB FutureSoc, 13.11, w godzinach 14:15 – 16:00

 

UWAGA: liczba uczestników ograniczona. Obowiązuje rejestracja na warsztaty, dostępna dla osób zarejestrowanych na seminarium.

Moderatorki: dr hab. Marta Smagacz-Poziemska, prof. UJ, dr hab. Katarzyna Zielińska, prof. UJ

 

 

Pandemia to rewolucyjne zmiany w każdej dziedzinie życia. Tym razem jednak nie chcemy rozmawiać o pandemii z perspektywy obserwatorek i obserwatorów życia społecznego, a z pozycji osób dotkliwie doświadczających konieczności pogodzenia pracy naukowej i dydaktycznej z opieką nad osobami zależnymi, przede wszystkim opieką nad dziećmi. Nasza koleżanka, mama czwórki dzieci, ujęła to tak: „to jest teraz strasznie trudne. Ja ustawiam kolejność, że najpierw dobrostan dzieci i zadbanie o studentów, bo to są ludzie i muszą być przed punktami”.  

Zajęcie się tymi priorytetami, czyli dydaktyką i innymi obowiązkami na uczelni oraz opieką nad dziećmi, skutkuje nie tylko ogromnym zmęczeniem i długotrwałym napięciem, ale też rosnącą frustracją, że oddalają się i nikną możliwości publikacyjne, granty, ciekawe badania. W szczególnie trudnej sytuacji są rodzice dzieci z niepełnosprawnościami lub specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, rodzice samodzielni i wielodzietni.  

Jako środowisko SocRevLab, z którego wyszła inicjatywa zajęcia się tym tematem, uważamy, że jest to kwestia wymagająca pilnej odpowiedzi ze strony Uniwersytetu. Potrzeba konkretnej reakcji i realnego wsparcia dla osób, które od kilku miesięcy zmagają się z ogromnymi obciążeniami, uniemożliwiającymi pracę naukową, nawet w ograniczonym wymiarze. Z badań jednoznacznie wynika, że - z powodów społeczno-kulturowych - są to przede wszystkim kobiety (Gabster i in. 2020; Myers i in. 2020). Uważamy też, że rozwiązaniem problemu nie jest przesunięcie ewaluacji pracowniczej, jako że nie wyrównuje to szans, a jedynie odsuwa w czasie „uwidocznienie” skutków obecnej sytuacji.

Zespół Wykonawczy POB Society of the Future jest gotów zaproponować narzędzia – na przykład w formie minigrantów - pomagające naukowczyniom i naukowcom opiekującym się dziećmi i innymi osobami zależnymi minimalizować skutki zwielokrotnionego obciążenia.

Zapraszamy do udziału w warsztatach wszystkie osoby, które chcą się z nami podzielić pomysłami. Pomóżcie nam zaprojektować rozwiązania.  

 

Gabster, B.P., van Daalen, K., Dhatt, R. and Barry, M., 2020. Challenges for the female academic during the COVID-19 pandemic. The Lancet, 395(10242), pp.1968-1970. 

Myers, K.R., Tham, W.Y., Yin, Y., Cohodes, N., Thursby, J.G., Thursby, M.C., Schiffer, P., Walsh, J.T., Lakhani, K.R. and Wang, D., 2020. Unequal effects of the COVID-19 pandemic on scientists. Nature human behaviour, 4(9), pp.880-883.