Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Skip banner

Web Content Display Web Content Display

Logotyp Una Europa

Logotyp Uczelnia Badawcza Inicjatywa Doskonałości

 

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

20221208

"Punkt krytyczny" 8.12 - Go (slow) vegan! Od praw zwierząt do nowego modelu społeczeństwa

Date: 08.12.2022
Start Time: 18:30
Place: Online
Organiser: POB FutureSoc UJ, Wydział Filozoficzny UJ

W czwartek 8 grudnia odbędzie się ostatnie w tym roku wydanie naukowego talk-show “Punkt Krytyczny” poświęcone diecie roślinnej i ekoetyce. Cykl powstaje w ramach Inicjatywy Doskonałości Uczelni Badawczej na UJ w Priorytetowym Obszarze Badawczym “Society of the Future”. 

 

plakat zawierający zdjęcia prelegentów

Gośćmi już 15. odcinka programu będzie prof. Joanna Hańderek z Pracowni Etyki w Instytutcie Filozofii UJ oraz Orestes Kowalski, autor książki “Go Vegan. 17 powodów dla których porzucisz jedzenie mięsa”, twórca internetowy, autor kanału Everyday Hero, gospodarzami formatu jest Tomasz Pytko oraz dr Samuel Nowak.

Transmisja programu rozpocznie się 8 listopada o godzinie 18:30 na naukowym profilu UJ “Cafe Nauka” oraz kanale Youtube Wydziału Filozoficznego UJ.

Poprzednie wydanie programu poświęcone przyrodzie dostępne jest tutaj: https://youtu.be/EXaV6sZbBsc

 

Isaac Bashevis Singer w 1968 roku pisał, że “Dla nich (zwierząt) wszyscy ludzie to naziści, a ich życie to wieczna Treblinka”. Urodzony w Polsce Amerykańsko-Żydowski pisarz, zdobywca literackiej Nagrody Nobla jest autorem przełomowej książki “Wyzwolenie zwierząt”. Patrząc z tej perspektywy weganizm jest czymś więcej niż stylem życia – to opowiedzenie się za innym modelem społeczeństwa, niż ten w którym żyjemy. Przemysłowa hodowla zwierząt to nie tylko okrucieństwo i cierpienie. To także niszczenie natury i pchanie nas ku klimatycznej zagładzie.

 

Jakie zmiany cywilizacyjne oznaczałoby przejście ludzkości na weganizm? Jak ułożyć nasze relacje ze zwierzętami? I czy praktykowany indywidualnie weganizm ma sens? I co na to wszystko filozofia i teoria krytyczna?

 

#PunktKrytyczny bo krytyczna perspektywa, poprzez mnożenie wątpliwości, może prowadzić do zmiany poglądów na daną sprawę: podobnie jak w fizyce, kiedy następuje zmiana układu fizycznego w stan o odmiennych właściwościach i gdy nie można rozróżnić obu stanów. Kwestionujemy zatem truizmy i za sprawą nauki demaskujemy popularne mity oraz przekonania.