Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Logotyp Una Europa

Logotyp Uczelnia Badawcza Inicjatywa Doskonałości

 

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20210428

"Punkt krytyczny" – #TikTok demokracja?

Data: 28.04.2021
Czas rozpoczęcia: 18:30
Miejsce: online
Witryna internetowa: https://fb.me/e/27GI1Gk85

Serdecznie zapraszamy na drugi odcinek cyklu popularyzującego naukę „Punkt krytyczny”, realizowanego w ramach POB FutureSoc przy współpracy Wydziału Filozoficznego UJ oraz Instytutu Psychologii UJ.

Punkt krytyczny to popularnonaukowy talk show, gdzie wykorzystujemy krytyczną perspektywę nauki, aby przyjrzeć się wybranemu problemowi, co do którego panują „zdroworozsądkowe” przekonania. Perspektywa krytyczna, poprzez mnożenie wątpliwości, może prowadzić do zmiany poglądów na daną sprawę: podobnie jak w fizyce, kiedy następuje zmiana układu fizycznego w stan o odmiennych właściwościach i gdy nie można rozróżnić obu stanów. Kwestionujemy zatem truizmy i za sprawą nauki demaskujemy popularne mity oraz przekonania. 

W drugim odcinku zatytułowanym „TikTok demokracja?” potraktujemy serwis TikTok jako pretekst do rozmowy na temat światowej ekspansji Chin. Czy ChRL wykupiła demokrację? Jak długo trwał będzie rozwój Chin, co może go zatrzymać? Skąd wynika brak zaufania do gospodarki i polityki “Pastwa Środka”? Czy korzystając z chińskich technologii, aplikacji, ubrań jesteśmy bezpieczni? O co toczy się cybernetyczna gra z ultraszybkim Internetem w tle? Co w “made in China” jest warte naśladowania a na co nie możemy przymrużyć oczu?

Gospodarze cyklu dr Samuel Nowak i Tomasz Pytko gościć będą dr hab. Łukasza Gacka, prof. UJ kierownika Zakładu Chin w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, dr hab. Piotra Łasaka prof. UJ z Zakładu Finansów i Ekonomii Międzynarodowej UJ oraz dr Agnieszkę Mikrut-Żaczkiewicz z Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ.

Transmisja na żywo odbędzie się 28 kwietnia o godz. 18:30 na Facebooku oraz Youtube.

Zachęcamy do dołączenia do wydarzenia na Facebooku: https://fb.me/e/27GI1Gk85