Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Logotyp Una Europa

Logotyp Uczelnia Badawcza Inicjatywa Doskonałości

 

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20210408

Seminaria: prezentacje preLABów POB Digiworld

Data: 08.04.2021
Czas rozpoczęcia: 14:00
Miejsce: MS Teams
Organizator: POB DigiWorld
Witryna internetowa wydarzenia: https://tinyurl.com/SeminariumDigiWorld
Seminaria: prezentacje preLABów POB Digiworld

We czwartek 8 IV br. od godziny 14:00 serdecznie zapraszamy na kolejne seminarium na którym zaprezentuje się NATE preLAB działający w POB DigiWorld.

PreLAB: Neutron Activatnion Technologies Pre-Lab

Prelegent:  Dr Michał Silarski

Title: NATE Lab: Neutronowe techniki aktywacyjne w służbie człowieka.

Abstrakt:

W dzisiejszym świecie, w dobie rosnącego zagrożenia atakami terrorystycznymi, poszukiwanie efektywnych metod wykrywania i neutralizowania materiałów niebezpiecznych przybiera szczególne znaczenie nie tylko w kontekście ochrony ludności, ale także ochrony środowiska. Na wykładzie przedstawione zostaną, rozwijane w Instytucie Fizyki UJ, metody umożliwiające nieinwazyjne określenie stechiometrii badanej substancji w oparciu o neutronowe techniki aktywacyjne. Wspomniane metody zostaną również wykorzystane w pracach nad wdrożeniem w Polsce terapii borowo-neutronowej BNCT

 

Dr Michał Silarski jest adiunktem w Zakładzie Doświadczalnej Fizyki Cząstek i jej Zastosowań na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ. Zajmuje się badaniem fundamentalnych symetrii w fizyce cząstek oraz poszukiwaniem egzotycznych form materii. Przedmiotem jego zainteresowań naukowych i pracy badawczej są również zastosowania fizyki jądrowej w medycynie oraz bezpieczeństwie publicznym.